گورستان سفید چاه یا گورستان سفید یا سپید

0

قبرستان یا گورستان سفید چاه که به اختصار بهش گورستان سپید هم میگن از اولین و قدیمی ترین قبرستان های مسلمانان در ایران هستش. این قبرستان در استان مازندران قرار داره و جاذبه ی جالب و مهیجی هستش برای علاقمندان به گور گردی یا قبرستان گردی.

گورستان سفید چاه روستای سفید چاه

دلیل انتخاب این اسم برای این قبرستان، وجود روستای سفید چاه هستش که باعث شده به این قبرستان هم بگن گورستان سفید چاه. برخی هم به اختصار بهش میگن گورستان سپید.

گورستان سفید چاه

همچنین خوبه بدونین که بسیاری از افراد روستتای سفید چاه رو به دلیل شهرت گورستان سفید چاه میشناسن. این روستا هم در حوالی شهرستان گلوگاه قرار داره.

گورستان سفید چاه بهشهر

خاک گورستان سفید چاه یا همون قبرستان سفید چاه خاک روشنی هستش و دلیل نام گذاری این منطقه همین خاک هستش. بسیاری از مردم محلی و بومیان این روستا و حتی روستاهای اطراف و تا فاصله های زیاد، مردگانشون رو در این قبرستان به خاک می سپارند و معتقدند به دلیل روشنی رنگ خاک این قبرستان، گناهان متوفایان و مردگانشون بخشیده میشه و حتی معتقدند که مردگانشان در این خاک سفید نمی پوسه و به همین دلیل وسعت گورستان سفید چاه روز به روز در حال افزایش و اضافه شدن هست.

گورستان سفید چاه گلوگاه

یکی دیگه از عوامل معروفیت این گورستان، ایستاده قرار دادن سنگ قبرهاست و روی این سنگ ها برای نشان دادن شغل مردگان، نمادی از ابزار و لوازم شغلشون رو حکاکی کردند. خوبه بدونین که مردم این روستا بسیار متعصب هستند نسبت به این قبرستان و مخصوصا” 3 قبر متبرکه که مربوط هستش به سه تن از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) و بسیار شدید از این سه قبر مراقبت می کنند.

مسیر دسترسی به گورستان سفید چاه

برای بازدید از این گورستان از شهر گلوگاه 38 کیلومتر فاصله داره و مسیر جنگلی بسیار زیبایی رو خواهید دید و سپس به روستای نیالا خواهید رسید و در نهایت به روستای سفید چاه و گورستان.

اگر این مطلب رو دوست داشتین با ستاره های روبه رو بهش امتیاز بدین !!!
گورستان سفید چاه
5 Based on 1 Review(s)
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

من یک گردشگر ایرانی هستم و عاشق هیجان !!!

ارسال یک پاسخ