مازیچال ، ییلاقی بی نظیر در استان مازندران

0

همیشه جاهای سر سبز و خوش آب و هوا ، طرفدارای زیادی دارن . اما خیلی وقتا خیلی از این جاها رو نمی شناسیم . یعنی میشه گفت بیشتر عادت کردیم وقتی به سفر میخوایم بریم ، بازم میریم جاهایی که هزار بار رفتیم . اما دیدن جاهای جدید ، با طبیعتی بکر و زیبا ، خالی از لطف نیست و تجربه ی خیلی خوبیه . اگر یه بار بریم ، مشتری پر و پا قرص اونجا میشیم و اینجاها میشه تفریحگاه همیشگیمون . سفر امروز ما هم به یکی از نقاط خاص کشورمون هست . ییلاقی زیبا با طبیعتی بکر در شمال کشور که هنوز از دست ویلاساز ها در امان مونده . پس چمدون ها رو ببندین که میخوایم بریم مازیچال  !!!

 

tn3

مازیچال جزء مناطق ییلاقی هست که طبیعت و آب و هوای فوق العاده ای داره . این روستا در نزدیکی کلاردشت در استان مازندران قرار داره . شاید تا حالا بارها اسم ییلاق رو شنیده باشیم . اما اگر کسی ازمون سوال کنه ییلاق ینی چی ، نتونیم جواب بدیم . ییلاق در واقع به آخرای خط جنگل در قسمت های مرتفع کوهستان اطلاق میشه که به دلیل شرایط آب و هوایی ، عاری از درختای منسجم هست . بلکه بیشتر شبیه دشت پر گل همراه با آب و هوای خنک و چشمه هست . این مناطق معمولا ساکنین ثابت زیادی نداره  و بیشتر چوپانان گوسفندان رو برای چرا میارن . مازیچال هم یکی از این مناطق با این مشخصاته .

354

وجه تسمیه ی مازیچال به این برمیگرده که این منطقه مملو از درختان بلوط هست و در گویش محلی مازی به معنای بلوط و چال به معنای گودال است . بنابراین مازیچال به گودال هایی مملو از درختان بلوط اطلاق میشه که از قدیم وجود داشته . این روستا در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا قرار داره و حدودا 1 ساعت با کلاردشت از نظر زمانی فاصله داره .

Mazichal3

چشم انداز مازیچال به گونه ای هست که وقتی در ارتفاع قرار می گیرید دید وسیعی از رامسر تا چالوس رودارین . همچنین در زمان های بارندگی ، با ایجاد مه ، گویی روی ابرها ایستاده اید .

Mazichal-04

Mazichal-03

مازیچال از جمله مناطق بکر به حساب میاد که خبری از مغازه و فروشگاه نیست . پس اگر قصد رفتن به اونجا رو دارین طوری برنامه ریزی کنین که اولا همه ی خرید و مایحتاج رو به همراه داشته باشین و ثانیا احتمال پیدا کردن خانه ای برای اقامت در اونجا بسیار ضعیفه .

46718629

پس بهتره یا به صورت طبیعت گرد ها چادر و کیسه خواب به همراه داشته باشین (این نکته رو در نظر بگیرین که شب های مازیچال سرده ، پس حتما وسایل گرم به همراه داشته باشین) و یا اینکه  طوری برنامه ریزی کنین که در شهر های اطراف مثل کلاردشت اقامت کنین و برای دیدن این منطقه صبح تا عصر به مازیچال بیاین و از طبیعت بکر و آب و هوای عالی لذت ببرین . البته اقامت یه شبه در چادر در این منطقه تجربه ی به یاد موندنی ای خواهد بود .

مازیچال6

بیشتر مردم ساکن در روستا مازیچال مشغول دامپروری هستن . بنابراین تنها چیزی که میتونین خریداری کنین ، شیر و سایر محصولات لبنی از محلی هاست . البته محلی ها هم به این راحتی محصولات دام هاشون رو نمی فروشند . اگر خیلی خوش شانس باشین شاید صبح زود بتونین دل یه محلی رو به دست بیارین و بهتون شیر بده .

35358148

بهترین زمان برای رفتن به این منطقه ، بهار یا اواخر تابستان و اوایل پاییزه . بهار مازیچال مثل بهشت میمونه . دشت پر از گل های رنگارنگ میشه . پاییز اون هم که حرف نداره . پر از رنگ و زیبایی .

Mazichal

49877

مسیر دسترسی به مازیچال

71111853__1465654741_5.114.98.184

برای رفتن به مازیچال اول باید چاده ی چالوس رو به سمت مرزن آباد برین و پس از اونجا به سمت کلاردشت. بعد از کلاردشت جاده ی عباس آباد رو 3 کیلومتر میرین. در سمت چپ فرعی ای رو میبینین که به سمت مازیچال میره.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ