روستای فیلبند

0

روستای فیلبند در جنوب بابل در بلندای رشته کوه های البرز در مازندران قرار داره.این روستا مرتفع ترین روستای ییلاقیه. آب و هوای روستا اصلا قابل پیش بینی نیست، یه روز ممکنه شاهد همچین پدیده ی اقیانوس ابر باشیم و یه روزم برف و بارون باشه و بعدش آفتاب شه.

روستای فیلبند

ارتفاع روستای فیلبند از دریا حدود 2700 متره.این روستا بر فراز ابراس به طوری که اغلب روزا، ابرا مثه یه دریای بی کران و آرام چشمو نوازش میدن.اما زمانیم هس که از ابر و مه خبری نیس و هوا کاملا آفتابیو صافه.

میشه از این روستا در بلندترین نقطه قرار گرف و به تماشای منظره بی نظیر و لذت بخش مشغول شد.

روستای فیلبند بابل

فیلبند به بام شرقیه مازندرانم معروفه.فیلبند از فِل بند میاد و به زبون محلی یعنی جایی که نفس بند میاد که به دلیل زمستونای سخت و ارتفاغ زیادش این اسمو براش گذاشتن.

زمستون تو روستای فیلبند زود شروع میشه و دیرم تموم میشه.میشه گفت نزدیک به هفت ماه از سال همه جا برفه و سرمای طاقت فرسایی همه جا حاکمه.ولی با شروع فصل بهار و جاری شدن جویبارا و رویش گیاهای خوراکی بار دیگه شور و شوق به منطقه برمیگرده.

روستای فیلبند - ییلاق

جاده فیلبند به سنگچال جاده ای پر از پیچ و خمه که در فاصله پنج کیلومتری این دو روستا اختلاف ارتفاع به 700 متر میرسه.منظره سنگچال از جاده منتهی به فیلبند واقعا چشم نوازه.

روستای فیلبند 1

فیلبند از چشمه های کوچک و بزرگی بهره منده.چشمه کوچک مرسوم به لار دارای املاح معدنیه زیادیه که برای درمان درد کلیه مفیده.

زمان مناسب برای دیدن این ییلاق از انتهای اردیبهشته تا ابتدا مهر ماه.اما خب زیبایی این ییلاق در ماه ها دیگه کمتر از این چن ماه نیس بلکه شرایط جویش جوریه که رفتن به این منطقه سخت میشه.روستای فیلبند 2

فیلبند در تابستون بیش از 1200 خانوار جمعیت داره ولی تو زمستون به طور کلی خالی از سکنه میشه.

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به فیلبند، میتونیم مسیر 25 کیلومتری آمل-هراز رو انتخاب کنین که پس از گذشتن از روستای سنگچال به فیلبند میرسه.

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ