باداب سورت چشمه های رنگین به هم چسبیده

0

حوضچه های رنگارنگی که هر روز و هر ماه و هر فصل رنگاش تغییر می کنه و زیباییه منحصر به فردی داره. باور کردنی نیست اما آب این حوضچه ها کلا” از دو چشمه تامین میشه اما رنگ هر حوضچه با حوضچه ی چسبیده بهش متفاوته. به باداب سورت خوش اومدین…

باداب سورت دامغان

مجموعه ی فوق العاده زیبا و دیدنی چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست که جزو معرکه ترین شاهکارهای طبیعت در ایران و حتی به عنوان زیبا ترین چشمه در دنیا هستش و علاوه بر این دومین اثر طبیعی ملی ایرانه بعد از قله ی دماوند که به ثبت رسید. مشابه چنین مجموعه ای در کشور ترکیه و با نام پاموک کاله هستش که باز هم از لحاظ زیبایی خیلی ضعیف تر از باداب سورت ایرانه.

باداب سورت

باداب سورت در جنوب شرقی شهر ساری قرار داره و ارتفاعش از سطح دریا 1841 متره و محدوده روستای اروست قرار داره و جالبه بدونین اسم اروست رو برای این انتخاب کردن چون زیباییه این منطقه با قله اورست در حد جابجایی دو حرف “واو” و “ر” هستش. این روستا دارای وسعت زیادیه و چند محله ی قدیمی داره که سورت یکی از این مناطقه.

باداب سورت چشمه

برخی فکر می کنند این چشمه ها در روستایی به نام خود چشمه یعنی روستای سورت قرار دارن اما این موضوع اشتباهه و چنین روستایی با چنین اسمی وجود نداره. معنی باداب سورت یعنی شدت اثر آب گاز دار که در زبان محلی بهش اروست وائو یا بادو میگن. همچنین اسم برندش چشمه های قصر طلایی اروست هم هستش.

باداب سورت مردم

غرب باداب سورت روستای اروست قرار گرفته و از سمت شمال میرسه به تپه هایی با درختان سوزنی. باداب سورت اروست تشکیل شده از دو چشمه با آب کاملا” متفاوت چه از لحاظ رنگ و چه از نظر بو و مزه. یکی از این دو چشمه آب بسیار شوری داره و همچنین یک دریاچه ی کوچکی هم داره که معمولا” توی تابستون برای شنا کردن و آب تنی استفاده میشه و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد و میگرن مناسبه.

باداب سورت اروست

این آب به دلیل شور بودن توی فصل سرما یخ نمیزنه. آب چشمه ی دیگه که کنار همین چشمه هستش نارنجی رنگه و یکم مزه ی ترش میده و به صورت دائمی هست و در اطراف دهانه ی چشمه کمی رسوب اکسید آهن نشسته که به اکسیر حیات معروفه. آب های رسوبی دو چشمه ی گفته شده در مسیر جریان حرکت خودشون از بالا به پایین کوه طی هزاران سال مثل یک آبشار پلکانی ده ها حوضچه ی کوچیک فوق العاده زیبا در رنگ های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه های متفاوت به وجود آورده که زیباییه فوق العاده ای رو برای بازدید کنندگان به نمایش گذاشته.

باداب سورت شرق ساری

بد نیست بدونین چشمه باداب سورت اروست یک نوع ژئوپارک به حساب میاد و همزمان با آخرین چین خوردگی رشته کوه البرز توی پلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) به وجود اومده. در کل این چشمه خیلی جوانه و اگه چشمه های سورت رو پیاده به سمت شمال برید، توی ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسین که صدها ساله که خشک شده اما هنوز هم آثار فوق العاده زیبایی ازش باقی مونده به طوری که اگه این چشمه فعال بود، بی شک جزو عجایب هستی شمرده میشد. باداب سورت فقط همین دو محل نیستند و جای دیگه ای به اسم باداب سورت کوچک که به شورسر هم معروفه هم وجود داره.

باداب سورت تراورتن

در حالت کلی در اطراف روستای اروست سه باداب سورت وجود داره با موقعیت های جغرافیایی متفاوت که هر کدومشون از چندتا چشمه تشکیل شدن. بهترین زمان مناسب برای بازدید از چشمه ی باداب سورت اردیبهشت هستش چون هم از نظر دمای هوا مناسبه و مهمتر از این موضوع رنگ فوق العاده ی این چشمه هاست که بر اثر انعکاس نور خورشید بر آب حوضچه ها باعث بوجود اومدن رنگ هایی میشه که خستگی رو از جون بازدید کنندگان بیرون می کنه و تلالو نور خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور اونا همراه با سایه روشن طبیعت اطرافش جلوه های تحسین برانگیزی از نعمات خداوند رو به نمایش می گذاره.

باداب سورت مازندران

در کل پر بازدید ترین زمان، فصل بهار و تابستونه چراکه در فصل بهار علاوه بر دلایل بالا این منطقه بسیار سر سبزه. وقتی به نزدیکیه این چشمه ها میرسین یک مسافتی حدود 15 دقیقه رو باید پیاده روی کنین یا اینکه از وانت هایی که برای بالا بردن گردشگران هستند استفاده کنین که باز هم پیشنهاد میشه یک مسیر رو پیاده و یک مسیر رو با وانت برید که هم مسیره پیاده روی رو ببینید که معادن سنگ تراورتن هستش و از ترفی هم پیاده روی خستتون نکنه.

مسیر دسترسی به باداب سورت اروست

چشمه باداب سورت در استان مازندران و در 121 کیلومتری شهر ساری هستش و با توجه به شرایط جاده ای حدود 2 ساعت و 35 دقیقه توی راه خواهید بود و همچنین از شهر دامغان هم 108 کیلومتر فاصله داره.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

من یک گردشگر ایرانی هستم و عاشق هیجان !!!

ارسال یک پاسخ