آبشار شاهاندشت

0

آبشار شاهاندشت بزرگترین آبشار در استان مازندران هستش و در روستای شاهاندشت هم قرار داره. آبشاری پر آب که دائمی هست که در سمت جنوبی جاده و رودخانه ی هرازه و تصویری بسیار با شکوه و با عظمتی رو بوجود اورده.

آبشار شاهاندشت

در کل میشه گفت که آبشار شاهاندشت از سه آبشار به صورت طبقه ای تشکیل شده که ارتفاع این سه آبشار به 180 متر میرسه و ارتفاع خود آبشار شاهاندشت 51 متر هست.

آبشار شاهاندشت روستای شاهاندشت

زمانی که شما از جاده ی هراز به سمت روستای شاهاندشت وارد میشین، تا انتهای روستا آمده و ماشینتون رو پارک می کنین و حالا برای رسیدن به آبشار باید حدود 4 کیلومتر پیاده روی کنین. مسیر پیاده روی مسیر راحتیه و در بخش میانی به جایی میرسین که بسیار باریکه و باید با استفاده از طنابی که به کمر کوه بسته شده از این قسمت عبور کنین. البته این قسمت حدود 6 متره و طولانی نیست.

آبشار شاهاندشت جوی

در بخش انتهایی مسیر جویی تعبیه شده که منشاء این جوی آب آبشار شاهاندشت هستش و برای سهولت و همینطور امنیت بهتره که وارد این جوی بشین و ادامه ی مسیر رو از طریق این جوی طی کنید و خوشبختانه این جوی انسان ساز هستش و سیمانی و برای همین وارد شدن بهش باعث اذیت شدن پاهاتون نمیشه و اتفاقا” بعد از 20 دقیقه پیاده روی میتونین با رفتن به این جوی به پاهاتو استراحتی هم بدین و بالاخره در آخر به آبشار بسیار زیبای شاهاندشت میرسین.

آبشار شاهاندشت

همچنین برای رفتن از روستا به آبشار مسیر پایینی هم وجود داره که اون مسیر هم بسیار باصفاست و بیشتر این مسیر از کنار رودخانه ی سرازیر شده از آبشار عبور می کنین و همچنین اگه از این مسیر برید امکان چادر زدن هم خواهید داشت اما یادتون باشه کهاین مسیر دورتره و مسیر اصلی همون مسیر گفته شده هستش.
در بالای این آبشار شما شاهد یک قلعه ی تقریبا” از بین رفته هستین به نام قلعه ملک بهمن که جزء عظیم ترین قلعه های کوهستانیه اما رفتن و بازدید کردن از این قلعه برای عموم افراد تقریبا” غیر ممکنه چرا که مسیر کاملا” به صورت صخره ای هستش و فقط برخی از صخره نوردان حرفه ای می تونن خودشون رو به قلعه برسونن.

آبشار شاهاندشت قلعه

باروها و حصار های قلعه ملک بهمن در جبهه ی جنوبی به ضخامت 2 الی 3 متر بر بالای دیگری قرار گرفته و بلندی آن به 65 متر میرسه و در داخل دارای اتاق ها و اجای ساختمان متنوعی است که توسط راه پله ها و راهروهای زیر زمینی به یکدیگر متصل اند. این قلعه پایگاه ملک بهمن از حکام پادوسبانان و آخرین سلسله استندار لاریجان بوده و بنا به فرمان شاه عباس صفوی در سال 1005 هجری تسخیر گردید.

آبشار شاهاندشت تابلو

یکی از ضعف های این مجموعه عدم وجود سرویس بهداشتیه و این موضوع رو یادتون باشه.

مسیر دسترسی به آبشار شاهاندشت

این آبشار در کیلومتری 96 جاده هراز قرار داره و از شهر آمل هم 65 کیلومتر فاصله داره. پس از وارد شدن از جاده ی هراز به فرعی پر پیچ و خمی میرسین که بعد از 10 دقیقه رانندگی شما رو به روستای شاهاندشت میرسونه و در انتها با محل پارک ماشین ها میرسین و مسیر پیاده روی به سمت آبشار شاهاندشت شروع میشه.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

من یک گردشگر ایرانی هستم و عاشق هیجان !!!

ارسال یک پاسخ