غار قوری قلعه

0

غار قوری قلعه بزرگترین و شگفت انگیز ترین غار آبی آسیا و همچنین غار قوری قلعه بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غار آبی ایران هستش.

غار قوری قلعه ورودی

غار قوری قلعه جاده
روستایی به همین نام در نزدیکی این غار قرار دارد که در ایام قدیم در اطراف این روستا قلعه های مختلفی وجود داشتن که شکل یکی از این قلعه ها شبیه قوری بوده و به همین علت نام این روستا و این غار به نام قوری قلعه هستش.
روایتی دیگه هست ، اینکه چرا روستا و غار را قوری قلعه نامیده اند به دوره ساسانیان بر می گرده. در دوره ساسانیان دژی بزرگ و مستحکم بنا شد که هنوز هم آثاری از اون به جای مونده. این دژ به جهت بزرگی بعدها از سوی کرد زبانان آن منطقه به گورا قلا نام داده شده. کلمه گورا در زبان کردی به معنی بزرگی و قلا به معنای قلعه یا دژ هست. در اثر گذشت زمان این نام کم کم تغییر کرده و به نام های گوری قلا و بالاخره به قوری قلعه شهرت یافته.
بعدها بعد از ساختن آبادی در کنار دژ همون نام یعنی، قوری قلعه به روستا داده شده، از طرف دیگه چون نزدیکترین محل سکونت به غار همین ده هست، اسم این غار رو هم قوری قلعه گذاشتن.

غار قوری قلعه قندیل بزرگ
قوری قلعه، یکی از زیباترین و با ارزش ترین غارهای آبی جهان با 65 میلیون سال قدمت در سالهای 1355 تا 1356 گروهی از غارشناسان و جانورشناسان انگلیسی و فرانسوی در حالی که برای یافتن پستانداران مختلفی مثل خفاش ها در 80 کیلومتری کرمانشاه و در کوهستان های جنگل پاوه و اورامانات تلاش می کردن.

این غار رو کشف کردن، اونا 620 متر از عمق غار را طی کردن و به نقطه ای که آب هم سطح سقف غار بود رسیدن و با تصور اینکه این نقطه انتهای غار است بازگشتند، البته بنا به اظهار برخی از مسئولان محلی، روستاییان این غار را در سالیان پیش از این شناسایی کرده بودن.

غار قوری قلعه تاریخی
بعد از گذر از دالان ورودی غار قوری قلعه اولین مکان بزرگی که وجود داره به نام تالار مریم. این محوطه مثل دریاچه وسیعی هستش که گرداگرد اون رو قندیل هایی بسیار زیبایی با اشکال مختلف فرا گرفته. این قندیل ها که هر یک اشکال خاصی را تداعی می کنند دلیل اصلی نامگذاری هر قسمت از غار قوری قلعه شده که به عنوان مثال وجود قندیلی به شکل حضرت مریم دلیل نامگذاری اولین تالار این غار به نام تالار مریم شده است!

غار قوری قلعه قندیل ها
در عمق هزار متری غار قوری قلعه تالاری وجود داره که زیباترین حوضچه ی آبی جهان در اون توجه همه را به خودش جلب می کنه. در این محوطه قندیل هایی به شکل پرده ای وجود دارد که با دست زدن به هرکدام از آنها صدایی شبیه یکی از آلات موسیقی به گوش میرسه به همین دلیل این محوطه را تالار بتهوون نامگذاری کردن.

غار قوری قلعه نورپردازی
درجه حرارت این غار از هفت درجه زیر صفر تا ۱۱ درجه بالای صفر متغییر است، اما چون رطوبت نسبی اون ۸۹ درصد هست که این شرایط باعث شده در تمام فصول سال گردشگران به راحتی بتونن از اون بازدید کنن.
این غار در دامنه کوه شاهو و در یکی از کوهستانی ترین مناطق ایران واقع شده است. دره ای که غار قوری قلعه در آن قرار دارد از زیباترین دره های استان است که از ویژگی های جنگلی خاص و چشمه سارهای بی شمار با چشم اندازهای حیرت انگیز و جذاب برخوردار است.

غار قوری قلعه داخل
این غار علاوه بر گردشگران که برای تفریح مراجعه می کنند مکان مناسبی برای غارنوردان، پژوهشگران، زمین شناسان و گروه های دیگر است.

غار قوری قلعه بلیط

مسیر دسترسی

غار قوری قلعه در ۸۶ کیلومتری کرمانشاه در مسیر جاده پاوه و در شمال شهر جوانرود قرار داره.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

من یک گردشگر ایرانی هستم و عاشق هیجان !!!

ارسال یک پاسخ