گلابگیری کاشان

0

یکی از مراسم هایی که هر ساله در کشور ما در منطقه ای کویری، در شهری با آب و هوای خشک و بیابانی وجود داره، گلاب گیریه که هر ساله گردشگران زیادی رو به این شهر می کشونه. از طرفی به دلیل فاصله ی نسبتا نزدیکی که تا تهران هست، هر ساله از اواسط اردیبهشت تا نیمه ی خرداد، تور های یکروزه ی گلابگیری خیلی به چشم می خوره. امروز با ما همسفر شین میخوایم بریم گلابگیری کاشان و چند جای دیدنی رو از نزدیک ببینیم.

گلابگیری کاشان

کاشان شهری است در 240 کیلومتری تهران، در استان اصفهان که در کویر مرکزی ایران قرار داره. علی رقم موقعیت جغرافیایی این منطقه، اگر در فصل بهار خصوصا نمیه های اردیبهشت به این شهر سفر کنین، باغ های گل محمدی رو می بینین. باغ هایی که وسعت خیلی زیادی دارن و تا چشم کار می کنه، گل های صورتی محمدی دیده میشه و گلابگیری کاشان رو هم میتونین شاهد باشین.

گلابگیری کاشان باغ گل محمدی کاشان

در واقع میشه گفت قدمت کاشت گل محمدی به هفت هزار سال قبل بر میگرده و حدود هزار سال هست که گلابگیری کاشان مرسوم شده. در طول سالیان تغییراتی جزئی در نحوه ی کار صورت گرفته اما در اصل قضیه تغییر زیادی دیده نمیشه. از طرفی گلاب کاشان از مرغوب ترین گلاب های جهان محسوب میشه. گلاب قمصر هم از معروف ترین گلاب های جهانه اما در حقیقت، گلاب مرغوب و ناب در روستاهای ون، سار، سده و وادقان تهیه میشه که این مناطق کمتر توریستی هستن. این مناطق نسبت به شهر های قمصر و نیاسر کوهستانی تر هستن و گل ها دیر تر شکوفا شده و گلاب غلیظ تری هم تهیه میشه.

گلابگیری کاشان و قمصر

اگر شما برای دیدن گلابگیری کاشان از تهران تشریف میارین، پیشنهاد ما اینه که ساعت 5 صبح راه بیوفتین که در این یک روز به همه چیز برسین. توی این یک روز، میشه یه سری به خود کاشان زد و از باغ فین و حمام فین، خانه های بروجردی ها و طباطبایی ها دیدن کرد. اگر به شهر خوش آب و هوای نیاسر هم برین، میتونین از آبشار زیبای نیاسر و طبیعت زیبا و سر سبز نیاسر استفاده کنین که در دل آب و هوای کویری، در این زمان، هوای واقعا لذت بخشی داره. برای دیدن گلاب گیری و خرید گلاب هم باید به شهر قمصر سر بزنین. اگر زمان بیشتری برای گردش داشته باشین، پیشنهاد می کنیم دیدن روستای تاریخی ابیانه رو بعد از گلابگیری کاشان از دست ندین. خلاصه تو یک روز میتونین علاوه بر گلاب گیری کاشان، کلی جاهای دیدنی رو ببینین. آب و هوایی عوض کنین و از تعطیلاتتون استفاده کنین.

قمصر

قمصر شهری است در 30 کیلومتری جنوب کاشان. اگر میخواین دیدن مراسم گلابگیری کاشان و باغ های زیبای گل محمدی رو از دست ندین، بهتره در ساعات ابتدایی روز، یعنی زمانی که هنوز آفتاب خیلی گرم نشده، به قمصر بیاین. گل هایی که پیش از طلوع آفتاب چیده میشن شاداب ترند و طبیعتا گلاب بهتری هم ازشون تهیه میشه. گل چین ها سعی می کنن کل گل ها رو تا قبل از طلوع آفتاب بچینن چون اعتقاد دارند با طلوع آفتاب عطر و بوی گل ها کمتر میشه.

گلابگیری کاشان

برای تهیه ی گلاب نیاز به دیگ های مسی یا آلومینیومی بزرگ هست که بر روی اجاق های گلی قرار گرفته. ابزار های دیگری هم بر بالای این دیگ قرار میگیره مانند نی، پارچ یا قرابه، درپوش دیگ که همه ی اینها در فرآیندی شبیه تقطیر کردن، منجر به تهیه ی گلاب میشن. میشه گفت در یک دیگ 30 کیلویی که 30 کیلو گل محمدی و 40 کیلو آب ریخته میشه، طی 4 ساعت یک قرابه یا پارچ گلاب بدست میاد. شاید اصطلاح گلاب دو آتیشه رو شنیده باشید. در این گلاب، بعد از عمل آوری و تهیه ی گلاب اولیه، مجددا در دیگ گل محمدی ریخته میشه و این بار به جای اضافه کردن آب به اون، گلاب سال قبل اضافه میشه و گلاب دو آتیشه بدست میاد.

گلابگیری کاشان سنتی

به این نکته باید توجه کرد که بهترین وسیله برای نگهداری گلاب، شیشه هست. از طرفی متاسفانه در سال های اخیر تقلبات زیادی در زمینه ی تهیه ی گلاب صورت گرفته. از جمله ی این تقلبات، عطر پاکستانی، گیاه ژرانیوم و پودر گلاب هست. عطر پاکستانی در حلب های بزرگ وارد میشه و با اضافه کردن مقدار اندکی از اون به آب معمولی، مایعی با عطر گلاب تهیه میشه. بنابراین توصیه میشه حتما گلاب رو از جاهای مطمئن خریداری کنید. ضمنا یکی از راه های تشخیص گلاب خالص مزه ی اونه. اگر گلاب مزه ی گس و تلخ داشته باشه و شفاف و بدون رنگ باشه، گلاب خالص و مرغوب تریه.

گلابگیری کاشان گلاب کاشان

مسیر دسترسی به قمصر

قمصر در 30 کیلومتری کاشان قرار داره. فاصله ی تهران تا کاشان چیزی در حدود 246 کیلومتر هست که حدود 3 ساعت طول می کشه و تمام مسیر اتوبان هست. پس میشه گفت از تهران تا قمصر حدودا 271 کیلومتر راه هست.

نیاسر

نیاسر در 30 کیلومتری غرب کاشان قرار داره و به کهن باغ شهر ایران معروفه. وقتی به ارتفاعات این شهر میرین، زیبایی های طبیعی اون دیده میشه. میشه گفت به دلیل وضعیت آب و هوایی متفاوت این شهر، یکی از مناطق خوش آب و هوایی است که کاشانی ها برای فرار از گرمای هوا به اون پناه میارن. از معروف ترین جاذبه های دیدنی نیاسر، آبشار زیبای اونه. سرچشمه ی این آبشار، چشمه ی اسکندریه هست که به واسطه ی این چشمه، نیاسر به یک شهر کویری با آب و هوا و طبیعتی منحصر به فرد تبدیل شده. طی یک سفر یه روزه برای دیدن گلاب گیری، زمانی برای بازدید از سایر جاذبه های نیاسر برای شما باقی نمی مونه. میشه گفت شاخص ترین دیدنی نیاسر، آبشار نیاسر هست و در صورتی که شما زمانی بیشتر برای گذران وقت در نیاسر داشتین، میتونین از دیدن غار تاریخی رئیس، چهارطاقی (آتشکده) ساسانی، کوچه باغ های کاهگلی، باغ های سر سبز، حمام و آسیاب آبی نیاسر لذت ببرین.

آبشار نیاسر

مسیر دسترسی به نیاسر

نیاسر در 30 کیلومتری غرب کاشان قرار داره و اگر شما قصد عزیمت از تهران رو داشته باشین برای مراسم گلابگیری کاشان ، حدودا 2 ساعت و 45 دقیقه در راه هستین. البته پیشنهاد نا اینه که اگر یک روزه برای دیدن گلاب گیری قمصر و دیدن از نیاسر میاین، اول وقت برین قمصر تا زمانی که هنوز گل های محمدی روی شاخه ها هستن، اونا رو ببینین و بعد از اون به نیاسر بیاین. حدودا از قمصر تا نیاسر با ماشین 1 ساعت راه هست.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ