کویر مصر ایران

0

یکی از کویزهای زیبا و معروف برای گردشگران کویر مصر هستش که می خوایم امروز در موردش صحبت کنیم. روستای مصر که در قدیم به اسم های چاه دراز، کلاته یوسف و مزرعه یوسف نام داشته توی استان اصفهان و از توابع شهرستان های خور و بیابانک قرار داره. کویر مصر یا روستای مصر دقیقا در وسط مسیر نایین و اصفهان واقع شده. دریای شنی کویر مصر یکی از جاذبه های معروف این محل می باشه که قسمتی از فیلم خیلی دور خیلی نزدیک نیز توی همین مکان ها در روستا فیلم برداری شده.

کویر مصر

تایخچه روستای مصر بیشتر از 100 سال نیستش ولی همه اینجارو به اسم مزرعه یوسف هم می شناسن. دلیل اصلی وجود نام یوسف این است که تاسیس کننده این روستا فردی سرمایه داری به اسم یوسف بوده که به چوپانی می پرداخته. بعد از چند سال و با خشک شدن و کم آب شدن قنات های روستا، یوسف مجبور به حفر چاه با موتور های انگلیسی میشه. با گذشت زمان باز هم سطح آب پایین تر میره که مجبور به کندن چاه های عمیق تر میشن و اسم دیگری روی روستا گذاشته میشه که چاه دراز نام داره. بعدها به دلیل علاقه نچندان یوسف به اسم خود داخل شهر اسم روستا رو به خاطر احترامی که به حضرت یوسف داشته به مصر تغییر میده.

کویر مصر 2

اطراف کویر مصر دیدنی های زیادی قرار داره. چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تخت عروس و رملهای ماسه ای جزو این مناطق به شمار میان.

کویر مصر 3

از دیدنی های اطراف این روستا میتوان به چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تخت عروس و رملهای ماسه ای اطراف روستا اشاره کرد. علت نامگذاری این منطقه به سلکنون، سیل ویرانگر سال 1355 روستای مصر بوده است که در این منطقه دریاچه عظیمی ایجاد کرده است. لغت سلکنون ساده شده لغت سیل کنون است که به این منطقه اتلاق می گردد.

 بهترین زمان ها برای سفر به کویر مصر از اوایل مهر تا پایان زمستون هستش و میشه حتی توی نوروز هم به این محل رفتش.

کویر مصر روستای مصر

مسیر دسترسی به روستای مصر (کویر مصر)

این روستا توی دشت کویر ایران و در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری شمال خور قرار داره. برای رسیدن به کویر مصر به خور برسیم و 35 کیلومتر به مسیر خود ادامه دهید به روستای مصر میرسین.

اگر این مطلب رو دوست داشتین با ستاره های روبه رو بهش امتیاز بدین !!!
کویر مصر ایران
4.5 Based on 8 Review(s)
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ