کاروانسرای مرنجاب

0

تا الان در مورد کویرهای زیبای کشورمون مطالبی برای شما گذاشته ایم. امروز میخوایم در مورد یکی از محل های اقامتی این کویرها براتون صحبت کنیم. کاروانسرایی در مسیر جاده ابریشم و در دل کویر مرنجاب که در اطراف کاشان استان اصفهان و 50 کیلومتری آران و بیگدل قرار داره. نام این کاروانسرا کاروانسرای مرنجاب هستش.

3

وسعت این کاروانسرای حدودا 250 ساله 3 هزار و 500 متر مربع با 29 اتاق هستش. ساخت کاروانسرای مرنجاب به دوره صفویه بر میگرده. با وجود اینکه کاروانسرا کنار وسیع ترین دریاچه نمک ایران و در شوره زار ساخته شده، داخل این مکان استخر بزرگ و قنات آب شیرین قرار داره. ویژگی هایی مثل ساختمان زیبای کاروانسرا، دریچه نمک، تپه های شنی و بندریگ و بودن امواج تلفن همراه و بودن استراحتگاه مناسب برای مسافران باعث شده که این مکان جزو مکان های مناسب برای گردشگران بشه.

1

شاه عباس صفوی دستور ساخت این بنا رو کنار قنات مرنجاب داده. ساخت کاروانسرای مرنجاب دلایل خود را داشته. این مکان در مسیر جاده ابریشم قرار داره. دلیل دیگر ساخت کاروانسرا توسط شاه عباس به دلیل حمله ازبک ها و افغان ها از سوی همین کویر به پایتخت و پیشروی به اصفهان شاه عباس در سال 1012 قمری تصمیم به ساخت این پایگاه نظامی توی منطقه گرفت تا هرچه سریعتر جلوی حمله مجدد دشمنان رو بگیره. در بالای کاروانسرا سنگرهای دیدبانی دیده میشه که طبق گفته ها 500 نیرو برای امنیت منطقه و جاده ابریشم وجود داشته.

4

در حال حاضر این کاروانسرا در دست بخش خصوصی هستش و توسط صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی بازسازی شده و به این دستگاه خصوصی داده شده.

از دیگر اماکن موجود در اطراف کاروانسرای مرنجاب میشه به تپه های شن روان در 12 کیلومتری و در 50 کیلومتری، به کویر بندریگ اشاره کرد که دارای آسمانی صاف و پرستاره که باعث اومدن عکاسان به اونجا شده اشاره کرد. همینطور میشه به پارک ملی کویر، دریاچه سرگردان، دریاچه نمک آردان و بیگدل، بندریگ و کاروانسرای مرنجاب به عنوان مناطق دیدنی دیگه منطقه اسم برد.

2

مسیر دسترسی به کاروانسرای مرنجاب

برای رفتن به این محل بهترین مسیر رفتن به شهرستان آران و بیگدل و طی کردن مسافت 50 کیلومتر به این کاروانسرای زیبا هستش.

اگر این مطلب رو دوست داشتین با ستاره های روبه رو بهش امتیاز بدین !!!
کاروانسرای مرنجاب
4 Based on 3 Review(s)
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ