خور و بیابانک با اهالی سنتی و کویری غنی

0

خور و بیابانک جاییه که بارها و بارها اسمش رو شنیدین و امروز می خوام شما رو با این منطقه بیشتر آشنا کنم.

خور و بیابانک طوفان شن
منطقه ی خور و بیابانک در استان اصفهان قرار داره و میان استان سمنان، استان یزد و شهر نایین هستش.
مرکز اصلی این شهرستان همین شهر خور هستش و لازم به ذکره که سه شهر اصلی در این منطقه هم عبارتند از خود شهر خور، شهر فرخی و شهر جندق.

خور و بیابانک شهر
انتخاب این اسم برای این منطقه دلیلی منطقی داره و دلیلش هم اینه که اسم خور رو انتخاب کردن چون مرکز شهرستانه و از طرفی این شهرستان بخشی از دشت کویر قرار داره و منطقه ی بابونیه و وسعت زیادی هم نداره و برای همین اسم بیابانک به معنی بیابان کوچک رو به اسم خور اضافه کردند. همونطور که می دونین خور در لغت به معنی خورشیده و در فارسی باستان این نام برای یازدهمین روز در هر ماه شمسی استفاده می شده و معنیش هم نگهبان یا حفاظت کننده ی آفتاب بوده.

خور و بیابانک
خور و بیابانک کاملا” بیابونیه و منطقه ای گرم و خشکه و بارندگی سالانش هم چیزی حدود 100 میلیمتر در ساله.
اهالی این منطقه مثل خیلی از مناطق دیگه ی کشورمون مشغول به دامداری و کشاورزی هستن و یکی از مهمترین امکانات این منطقه وجود معادن مختلف هستش و مهمترین این معادن معدن سنگ مریت هستش که معروفترین این سنگ ها به مرمریت خور معروفه که کیفیت بالایی هم داره.

خور و بیابانک اصفهان
صنایع دستی اهلی خونگرم خور و بیابانک هم عبارتند از فرش و قالی دستباف، پارچه های سنتی و از اینجور اقلام دیگه. هنرهای بافندگی خور و بیابانک شهرت زیادی داره و این شهرت علاوه بر اینکه این محصولات دارای کیفیت بالایی هستند، در بحث رنگ هاشون باید بگم که هنوز هم بسیاریشون با رنگ های طبیعی نقش به خودشون می گیرن. از محصولات کشاورزیشون هم میشه از خرما و زعفرون و پسته نام برد.

خور و بیابانک کویر
در رابطه با حیات وحش این منطقه هم باید بدونین که اینجا زیستگاه حیواناتی مثل قوچ و میش و یوزپلنگ و کبک و خرگوش و مخصوصا” مارها و حیواناتی از این قبیل هستش.

مسیر دسترسی به خور و بیابانک

شهر خور از شهر اصفهان 400 کیلومتر فاصله داره و از شهر نایین هم حدود 243 کیلومتر و از سمت دیگه یعنی از جندق هم 106 کیلومتر.

اگر این مطلب رو دوست داشتین با ستاره های روبه رو بهش امتیاز بدین !!!
خور و بیابانک
5 Based on 3 Review(s)
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

من یک گردشگر ایرانی هستم و عاشق هیجان !!!

ارسال یک پاسخ