ارگ گوگد دومین بنای خشتی کشور

0

تو استان اصفهان، تزدیک به شهر گلپایگان دومین بنای خشت و گلی ایرانه که تقریبا چهار قرن قبل ساخته شده. اسم این مکان تاریخی ارگ گوگد (گوگند به معنی گاو بزرگ) هستش. سندی که برای این ارگ هست به 130 سال چیش بر می گرده که نشون میده این مکان به وسیله فردی به اسم علیخان به عنوان مهریه به همسرش داده شده و بعد اون بهش ارگ علیخانی گفتند.

ارگ گوگد

ارگ گوگد برای دوره زندیه – قاجاره و به دو منظور در اون زمان استفاده میشده. استفاده اولش برای زمان صلح بوده که به عنوان کاروانسرا استفاده میشده و چون تو مسیر جاده تجاری ابریشم بوده و موقعیت خاصش محل استراحت کاروان تجار سرشناس یا حاکمان و والی های بقیه ایالات کشور بوده. تو شهر مناره ای به ارتفاع  18 متر هست که قدیم شعله های اون راهنمای کاروان ها بوده و به فانوس صحرا مشهوره. طبق گفته افراد مسن شهر، آقا محمدخان قاجار هم در زمان های جنگ خود چند روزی و تو این محل استراحت کرده.

ارگ گوگد - گلپایگان

استفاده دوم از ارگ گوگد تو زمان جنگ و یا حمله اشرار بوده که به عنوان دژ نطامی استفاده می شده. روی در ورودی شمالی محلی به منظور شاه نشین هست که الان به عنوان سوئیت ویژه استفاده میشه. توی این شاه نشین حوض آبی قرار داره که در زمان حملات هروقت در به آتیش کشیده میشده با استفاده از این آب و تخلیش روی در آتیش و خاموش می کردند.

ارگ گوگد - شاه نشین

سوراخ هایی روی دیوار های بلند وجود داره که ازش برای سیستم ایمنی هشدار دهنده استفاده می شده. عملکرد دیوار اینجوریه که کبوتر هایی را در سوراخ ها میزاشتن  که شب ها با بی قراری و سروصدای این کبوترها  ورود مهاجمین توسط قلاب و یا نردبان رو می فهمیدند. از طرفی چاهی در قسمت جنوب شرقی ارگ وجود داره که نشون میده برای روزهای مقاومت فکر آب آشامیدنی نیز بودند.

ارگ گوگد- اصفهان

روی درب ورودی دو تا درکوب وجود داره که بزرگ ‌تر رو مرد کوب و کوچک‌ تر رو زن کوب می گفتند، که برعکس بقیه مناطق ایران زن کوب در سمت راست گذاشته شده. تو ساختمون ارگ وجود زیر بنا در اطراف و فضای باز در وسط، همچنین وجود طبقات پایین و بالا نشان از معماری و کاروانسرایی داره که نظام طبقاتی در اجتماع اون زمانو نشون میده. به این صورت که استر و استربانان تو طبقه پایین و پیش هم و بازرگانان و افراد شاخص در طبقات بالا اسکان داده میشدن . تو حیاط ارگ انواع درخت ها موجوده و یک حوض در وسط حیاط با کاشی فیروزه ای وجود داره که زیبایی زیادی و به حیاط داده.

ارگ گوگد - حیاط

این فضاها بعد بازسازی هم به عنوان مهمانسرا با امکانات پیشرفته شامل سوئیت های زیبا با سرویس های بهداشتی، رستوران، چایخانه سنتی، فروشگاه و نمایشگاه صنایع دستی، سالن های مختلف و مجموعه ای از مکان های تاریخی و تفریحی مورد استفاده قرار گرفته و همه روزه پذیرای گردشگران هست.

ارگ گوگد - هتل

مسیر دسترسی

ارگ گوگد در استان اصفهان و 5 کیلومتری شهر گلپایگان قرار داره. این ارگ در مسیر جاده گلپایگان تهرانه. فاصله این ارگ تا کاشان 143 کیلومتر تا اراک 108 کیلومتر و تا اصفهان 174 کیلومتر هست.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ