دره ستارگان قشم

0

اهالى منطقه به این روستا استاره میگن (گاهى هم استار افتیده)، اما  بیشتر نام دره ستارگان قشم براى این پدیده كم نظیر زمین شناسى جا افتاده. منظره هاى این دره واقعاً قشنگ و جالبه. در گوشه و كنار ستون ها و كنگره ها با شکلهای متفاوت وجود داره که بین اینا راه هاى تنگ و باریك و گاهى پهن و وسیع هستش. همینطور این شكاف ها و سوراخ هاى بزرگ و كوچكى هم هستش كه این فکرو تو ذهن میاره كه موجودى عجیب و غریب توی این تاریكى ها زندگى مى كنه.

دره ستارگان قشم ایران

دره ستارگان قشم حدود 2 میلیون سال قدمت داره كه به خاطر فرسایش خاك، سنگ ها و ماسه های ناشى از باد و بارون و رگبارهای زیاده که شاهكار كم نظیر طبیعت در جزیره زیباى قشم هستش. ظاهرا” قدمت دره ستاره ها به دوره زمین شناسى سنوزوئیك (حدود 2 میلیون سال قبل) بر میگرده.

ضلع شمالى جزیره قشم که نزدیك روستاى بركه خلف هستش، پدبده ی عجیب زمین شناسى خودش رو به نمایش گذاشته. طبق تحقیق آنوبانینى  مردم محلی به این باور دارن که ستاره اى از آسمان افتاده و شکل های عجیبى رو از خاك و سنگ و ماسه به وجود اورده.

دره ستارگان قشم قشم

مردم بومی معتقدن با تاریك شدن هوا، این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه میشه، اما درستی این موضوع هنوز تائید نشده.

به خاطر شكل خاص این دره و انواع حجم ها و پدیده هاى فرسایش موجود در اون وزش بادهاى تند و گردش هوا در لابه لاى ستون ها و حفره هاى موجود در دره صدا تولید میشه و به دلیل این صداها هستش كه اهالى معتقدند با تاریك شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه میشه و به خاطر همین موضوع به اونجا در شب وارد نمیشن.

دره ستارگان قشم فرشایش

ویژگى ها و دیدنى هاى دره ستارگان قشم باعث شده این دره به عنوان بخشى از ژئو پارك جزیره قشم جزو آثار طبیعى در سازمان یونسكو به ثبت بشه. ژئو پارك قشم تنها ژئو پارك منطقه خاورمیانه هستش.

زیبایى دره ستارگان قشم در شب هاى مهتابى در لحظاتى كه سكوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها در نزدیكى زمین احساس مى شوند،دو چندان میشه. در گوشه و كنار ستون ها و دره ستاره ها راه هاى تنگ، باریك و گاه پهن و وسیع وجود دارد كه با نظم خودش بازدیدکننگان رو جذب خودش می کنه.

دره ستارگان قشم و دره چاه كوه پدیده اى شگفت از فرسایش سنگ هاى رسوبى زمین هستش. مشابه این اشكال زمین شناسى را ما تنها در آمریكا ببینیم كه توریست هاى بسیارى را جذب میکنه.

دره ستارگان قشم جزیره قشم

دره یا تنگه چاه كوه دره اى به عمق 100 متر نمایش دیگرى از فرسایش سنگ هاى رسوبى است. گنبد و غارهاى نمكى در جنوب جزیره قشم قرار دارندو در یك جاده خاكى ما رو به اونجا میرسونه كه دسترسى به اون رو مشكل کرده، لایه هاى نمك كه مربوط به دوره هاى جدید زمین شناسى اند که در برخورد با گسل هاى پوسته ی زمین بالا اومدن و گنبدهاى نمكى رو به وجود آوردن. در داخل این گنبدهاى نمكى، غارهاى نمكى قرار داره. غار نمكى شماره 3 قشم با6 هزار متر طول، بزرگترین غاز نمكى جهان شناخته شده است.درون این غار رودخانه اى مارپیچ به عمق یك متر با استلاكتیت و استلاگمیت هایى اعجاب آور انسان را به شگفتى وامى دارند.

دره ستارگان قشم مسیر دسترسی

تغییر بعد از هر حادثه طبیعى
دره ستارگان قشم در واقع ناحیه فرسایش یافته از آب هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادها هستش. فلات اولیه كه هنوز در بخش شمالى به صورت كم و بیش دست نخورده باقىه،  ارتفاعش بین 7 تا 10 مترى از كف دره و جنسش ماسه سنگ با سیمان آهكى سست و پر از پوسته هاى فسیلیه.

مخروط هاى نوك تیز، ستون ها و ستونك هاى فرسایشى، آرك ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى در این دره دیده میشه. به خاطرسست بودن جنس لایه ها، میشه پیش بینی شه که پس از هر بارندگى شدید (خیلی اتفاق مى افته) تغییرات زیادی در شکل دره انجام بشه. چیزی کع معلومه اینه كه این شکلها به خاطر فرسایش باد و باران و رگبارهاى فصلى بوجود میاد

براى راحتی بازدیدكنندگان و گردشگران راه دسترسى به دره ستارگان قشم بازسازی شده و براى امكانات رفاهى و بهداشتى هم اونا قرار داده شده.

دره ستارگان قشم ارواح

مسیر دره ستارگان قشم

از شهر قشم به سمت ساحل جنوبى اون برید به روستاى بركه خلف مى رسید. روستاى بركه خلف در فاصله ی 5 كیلومترى ساحل جنوبى جزیره قرار داره. شمال این روستا یكى از زیباترین جلوه هاى فرسایش در جزیره رو می بینین.

در ادامه ی راه، جاده ی خاكى ای هستش كه شما رو به دره ستاره ها مى رسونه. نوشته ی زیر به طور دقیق متن تابلوى راهنماى نصب شده در محل دره ستاره هاست:

دره ستارگان قشم كه اهالى بومى به آن ستاره افتاده یا استاره كفته نیز مى گویند از زیباترین جلوه هاى فرسایش در جزیره پهناور قشم است اهالى معتقدند پس از فرو افتادن ستاره اى در این محل و بر اثر ضربه اى سهمگین، خاك از زمین بالا آمده و به هر شكلى كه بوده خشك شده و چنین اشكالى پدید آمده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ