گردنه حیران منطقه ای با مناظر زیبا و شگفت انگیز

1

امروز می خوایم با هم به یکی از معروف ترین گردنه های ایران سر بزنیم. گردنه حیران یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان هستش. حیران اسم روستایی در شهرستان آستاراست که حدودا 70 خانوار در این روستا زندگی می کنن. طبیعت زیبای روستا و شرایط خوب آب و هوایی باعث جذب گردشگران شده و ساخت و سازهای مکان های تفریحی و گردشگری هم در این محل زیاد شده.

گردنه حیران

گردنه حیران در این روستا از مهمترین جاذبه های گردشگری هستش که در مسیر جاده آستارا و اردبیل قرار داره. منظره این گردنه به شکلیه که در یک سمت کوه که با جنگل پوشیده شده و در طرف دیگر دره ای که زیاد عمیق نیست در اون رود ارس که مرز ایران و آذربایجان و مشخص می کنه جریان داره. زیبایی گردنه به اینه که در اکثر مواقع مه کل محل رو می پوشونه و طبیعت گیاهیش هم پر از گل و گیاهان بلند و جنگلی می باشه.

گردنه حیران 1

اسم این گردنه نشون دهنده زیبایی و شکوه منطقه هستش که انسان رو از دیدن منظره حیران می کنه و شاید حتی نشه این همه زیبایی رو با زبان توصیف کرد. به خاطر همین حتما پیشنهاد میشه که گردشگران گردنه حیران رو در سفرهای تابستانی خودشون جا بدن.  آب و هوای محل در تابستان معتدل و در زمستان سرد و کوهستانی هستش.

گردنه حیران 2

همانطور که گفتیم مسیر زیبای حیران از یک طرف به کوههای جنگلی و از طرفی به دره نه چندان عمیق که کوه ارس رو داخلش داره راه داره و در اکثر مواقع هم زیر مه قرا میگیره. موقعی که از این محل رد میشین دره پوشیده از گل وگیاهان جنگلی به همراه گاو های در حال چرا با مره ای فوق العاده زیبا از کندو های عسل شما رو جذب زیبایی های این منطقه می کنه.  به طور قطع میشه گردنه حیران و به عنوان یکی از زیباترین مناطق ایران معرفی کرد.
از امکانات در نظر گرفته شده میشه به وسایل تفریحی و گرشگری اشاره کرد که تلکابین نیز جزو اون حساب میشه. منطقه از مناظر بسیار بکری بهره میبره که نصفش در ایران و نصفش در خاک جمهوری آذربایجان قرار داره. گردنه حیران جزو مناطق نمونه گردشگری به حساب میاد.

گردنه حیران 3

مسیر دسترسی به گردنه حیران

همانطور که گفتیم این گردنه در بین مسیر اصلی جاده اردبیل به آستارا قرار داره که فاصله حیران از آستارا در حدود 30 کیلومتر هستش.

اگر این مطلب رو دوست داشتین با ستاره های روبه رو بهش امتیاز بدین !!!
گردنه حیران
5 Based on 1 Review(s)
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

ارسال یک پاسخ