غار چما یا تونل برفی ازنا

0

غار چما یک انباری پر برف درکه ارتفاع برف هاش گاهی به 50 متر هم می رسه. این غار رو به اسم تونل برفی ازنا هم میشناسن و اگه با این اسم مواجه شدین تعجب نکنید.

غار چما

غار چما در استان چهار محال و بختیاری قرار داره و از توابع شهر کوهرنگه و توی فاصله ی 25 کیلومتری چلگرد قرار داره. نمونه های شبیه به این غار در روسیه و ایسلند هم وجود داره.

غار چما کوهرنگ

این غار مقابل دشت چما واقع شده و دیواره های یخی اش در فصول گرم و کم بارش بسیار نازک و ضعیف هستند و اصلا” شرایط مناسب و امنی رو برای تحمل فشار و وزن ندارند و از عبور و فشار آوردن از روی آنان جدا” پرهیز کنین.

غار چما ورودی

اسم این غار از گویش عشایر بختیاری گرفته شده. چم به معنای مرغزار کنار جوی یا آب است و چما جمع کلمه ی چم است و دلیل این نام گذاری مرغزاری است که در اطراف این غار و مخصوصا” در پایین این غار قرار داره.

غار چما رودخانه

به دلیل شرایط آب و هوایی و سردسیری این منطقه برف هایی که از سالیان دور باریده شده و در داخل این غار مثل یک انبار روی هم انباشته شده اند باعث شده تا قندیل هایی از جنس یخ در غار چما بوجود بیاد و به دلیل سرد بودن محیط داخلی غار، این قندیل ها در تمامی فصول سال قابل رویت هستند.

غار چما داخل

همچنین تونل برفی ازنا یکی از منابع تامین کننده ی آب شیرین جاری شده به سد کوهرنگ هستند و این آب شیرین توسط چشمه ای با آب سرد که در زیر این برف ها وجود داره تامین می شوند.

غار چما دهنه

یادتون باشه که پس از کوهپیمایی به تنگه ی اول میرسین که برفی و زیباست و در ادامه ی مسیر برفی و لغزان شما به غار دیگه میرسین که از تنگه یا همون غار اول حدود 100 متر فاصله داره و یک جورایی میشه گفت که غار اول قسمتی جدا شده از این غاره و برای رفتن به این غار یادتون باشه حتما” نیاز به چراغ قوه و یا ترجیحا” head light دارین چرا که به غیر از ورودی و خروجی، بقیه ی مسیر غار تاریکه. مخصوصا” باید مراقب باشین که سرتون به قندیل های سقف برخورد نکنه.

غار چما ورودی از داخل

پس از خروج از غار دوم چشمه ی آب شیرین و تگری که در بالاتر بهش اشاره کردیم وجود داره.

غار چما تونل برفی ازنا

مسیر دسترسی به غار چما یا تونل برفی ازنا

از شهرستان کوهرنگ به سمت چلگرد حرکت کرده و بعدش 25 کیلومتر دیگه طی کرده و بعد از گذشتن از آبشار و روستای زیبای شیخ علیخان به نزدیکیه این غار خواهید رسید. بیشتر این مسیر آسفالت هستش به غیر از قسمت هایی از انتهای مسیر. به دلیل شرایط جاده و خاکی بودن بخشی از مسیر، شما از چلگرد حدود یک ساعت در راه خواهید بود و البته بومیان این مسیر رو حدود چهل دقیقه طی می کنن و با نیسان های کرایه ای هم میتونین به این غار برین.

اگر این مطلب رو دوست داشتین با ستاره های روبه رو بهش امتیاز بدین !!!
غار یخی چما
4.5 Based on 6 Review(s)
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

من یک گردشگر ایرانی هستم و عاشق هیجان !!!

ارسال یک پاسخ