کاخ ساسان سروستان

0

امروز میخوایم در مورد یکی از کاخ های قدیمی ایران که در استان فارس قرار داره براتون صحبت کنیم. کاخ ساسان سروستان توسط بهرام گور ساسانی بنا شده که عنوان کهنه ترین گنبد آجری ایران رو به خودش اختصاص داده. طبق آخرین مطالعاتی که روی این کاخ انجام شده نشون میده که وسعت این مجموعه حدودا 30 هکتار بوده. جنس کاخ ساسان سروستان از گچ و سنگ هستش. زمان ساخت کاخ ساسان به زمان بهرام گور ساسانی بر میگرده که سازنده این کاخ وزیر معروفش مهر نرسی بوده.

کاخ ساسان 1

بخش وسیعی از بنا توی قسمت شرقی مجموعه قرار داره که از دو ایوان کوچک و یک ایوان بزرگ تشکیل شده. ایوان اصلی با تالار مرکزی و حیاط ارتباط داره. دو تالار که سقف های گنبدی بلندی دارن هم دو طرف تالار قرار داره که زیر سقف های این دو تالار اثراتی از گچبری دیده میشه. معماری این کاخ به نسبت بناهای زمان خودش بسیار فنی و پیچیده هستش.

کاخ ساسان 2

پژوهشگران داخلی و خارجی در مورد کاربری این بنای دوره ساسانی دو نظر متفاوت دارن: یکی از این نظرات اینه که به خاطر وسعت کمی که نسبت به بناهایی که برای شاهنشین طراحی شده داره اونو به عنوان آتشگاه معرفی میکنن و نظر دوم در رابطه با اینه که به خاطر وسیعتر بودن محل از یک آتشگاه، کاخ به احتمال زیاد به عنوان شکارگاه یا استراحتگاه شاهی استفاده میشده.

کاخ ساسان 3

در مقایسه با کاخ اردشیر فیروزآباد این بنا شبیه ولی کوچیکتره و گنبدها نیز با آجر درست شده. آندره گدار نویسنده کتاب هنر ایران در مورد کاخ ساسان نوشته که کاخ بین سال 420 تا 480 میلادی به دستور بهرام پنجم بنا شده و از کاخ فیروزآباد بهتر نگهداری شده. از نظر طرح و اصول فنی این کاخ بهتر، کاملتر و پیچیده تره و مهارت بسیار زیادی توی ساخت طاق ها و گنبدها به کار رفته.

کاخ ساسان 4

در پشت تالار حیاطی قرار داره که در اطرافش ساختمان هایی قرار داره که محل سکونت هستند ولی اطاقها ابعاد متفاوتی دارند و قرینه هم نیستند. تالار ها بزرگ و مجلل با درهای فراوان که روبه خارج باز میشن ولی تعدادشون کمه.

کاخ ساسان 5

بنای کاخ ساسان یکی از زیباترین مکانها و بناهای تاریخی استان فارس هست. نکته برای بازدید این مکان این است که امکانات رفاهی در این مکان وجود ندارد و حتما در طی سفر به اونجا آب همراه خود ببرید. همچنین مجموعه سرویس بهداشتی نداره و تابلو راهنمایی از شیراز برای اومدن به این کاخ موجود نیستش.

کاخ ساسان 6

مسیر دسترسی به کاخ ساسان سروستان

این کاخ در 13 کیلومتری جنوب شرقی سروستان در کنار کوه نظرآباد توی دشت بزرگی قرار داره. فاصله این کاخ از شیراز حدودا 100 کیلومتر می باشد.

>
اگر این مطلب رو دوست داشتین با ستاره های روبه رو بهش امتیاز بدین !!!
no rating Based on 0 Review(s)
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ