تنگه رغز یکی از بهترین جاذبه های ایران…

2

تنگه رغز در استان فارس قرار داره و میشه گفت یکی از بهترین و تفریحی ترین و مهیج ترین جاذبه های ایرانه و شاید بشه گفت کسانی که دنبال ماجراجویی و خوشگذرونی فوق العاده زیاد هستن باید از اینجا دیدن کنند و به جرات میگم اگه تنگه رغز رو نبینین واقعا” نصف عمرتون بر فناست…
تنگه رغز دیدنی
رغز به معنای راه لغزنده وبکر است…
تنگه رغز حدودا” 4 کیلومتر طول داره که منظور از این 4 کیلومتر فاصله ی بخش شمال تا جنوب از سرچشمه ی تنگه رغز تا دره ی جنوب هستش.
تنگه رغز شهر داراب
این تنگه از اطراف با دیواره های بلند بسته شده. در این مجموعه 64 آبشار وجود داره که بازدیدکنندگان فقط 14 تای اونها رو میتونن ببینن و در معرض دیدشون قرار داره.

اگه در مسیر تنگه رغز حرکت کنین میتونین بدون لوازم و وسایل حرفه ای تا یک مسیری رو برین اما در آخر میرسین به یک آبشار که ارتفاعش 46 متره و بهش میگن آبشار وداع که بدون لوازم حرفه ای نمیتونین از اون عبور کنین.
تنگه رغز
بلندترین و کوتاهترین آبشارهای اصلی تنگه رغز به نام های آذرخش و وداع نام دارن که به ترتیب 46 و 65 متر ارتفاع دارن.
خوبیه اینجا اینه که آب تنگه رغز انقدر شفافه که کف آب کاملا” مشخصه و میشه فهمید عمق آب و سطح کف آب چجوریه و میتونین به جای کارگاه زدن، از بالای آبشار به داخل تنگه شیرجه بزنین و از این پرش و شیرجه فوق العاده لذت ببرین و اینجوری زودتر هم به داخل حوضچه میرسین اما لطفا” خیلی با احتیاط این کار رو انجام بدین.
تنگه رغز داراب
اما 12 آبشار هستند که حتما” باید کارگاه بزنید تا برین پایین و وارد حوضچه بشین و باید به آرومی و با استفاده با طناب برید پایین.
حوضچه های زیر آبشار بین 20 تا 65 متر عمق داره. آب تنگه ی رغز از اعماق زمین سرچشمه می گیره و پس از طی 4 کیلومتر دوباره برمیگرده به زمین.
تنگه رغز فارس
آب این آبشارها در کل خنکه مثل بقیه ی آبشار ها و این خودش در کنار سختی راهپیمایی مسیر به جذابیتش اضافه میکنه اما اگه سرمایی هستین اوایل تیر ماه تا اواسط مرداد ماه بهترین فصله برای رفتن به این آبشار و یک آبتنیه فوق العاده لذت بخش اما در کل بهترین زمان بازدید از تنگه رغز از اوخر فروردین ماهه تا اواسط مهر ماه.

تنگه رغز آبشار وداع
برای رفتن به این تنگه 2 راه دارین که از نظر زمانی با هم برابرند، میتونین 4 ساعت کوهپیمایی کنین یا اینکه 2 ساعت با نیسان و 2 ساعت دیگه رو کوهپیمایی کنین.
توصیه بسیار مهم و صرفا” جهت احتیاط
اگه قصد رفتن به تنگه رغز رو دارین حتما” امکانات فنی و کارگاهی، لوازم روشنایی کلاه ایمنی و از همه مهم تر لوازم کمک های اولیه هستش و ترجیحا” سعی کنید با تعداد کم به این تنگه نرید.
تنگه رغز کوهپیمایی
متاسفانه بخش هایی از این تنگه که در دسترس عموم قرار داره زباله ی زیاد دیده میشه، لطفا” شما رعایت کنین در حفظ این جاذبه ی فوق العاده زیبا…

مسیر دسترسی به تنگه رغز

این تنگه در جنوب استان فارس در منطقه حسن آباد و در 30 کیلومتر ی شمال شرق داراب قرار داره. از شیراز 230 کیلومتر فاصله داره و حدود 3 ساعت توی راه خواهید بود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

من یک گردشگر ایرانی هستم و عاشق هیجان !!!

2 دیدگاه

  1. سلام . چند روز قبل توی تلوزیون اینجا رو داشت نشون میداد . واقعا زیبا بود . توضیحات شما هم خیلی خوب بود و هیجان دیدن اینجا رو در من چند برابر کرد . اگر رفتم، حتما عکساش رو براتون میفرستم .
    ممنون از سایت خوبتون

  2. عجب جای باحالیه، من بعد از دیدن این عکس ها و خوندن این مطلب حتما با دوستانم برنامه میکنم تا یه سفر بریم. ممنون از مطلب خوبتون و معرفی چنین جای قشنگی.

ارسال یک پاسخ