شهر لی لی پوت ها

0

حتما تعجب میکنین وقتي بدونین ايران هم جايي داره شبيه لي لي پوت، سرزمين افسانه ای داستان گاليور، روستای ماخونيك كه در اطراف شهرستان سربیشه واقع شده، به دليل قد و قامت كوتاه ساكنانش به لی لی پوت مشهوره،گرچه اين روستای كوچك، تنها به خاطر قد و قامت مردمانش مشهور نشده، بلكه دلايل ديگری هم داره. این روستا به شهر لی لی پوت ها معروفه.

شهر لی لی پوت

علت مشهورشدن روستاي ماخونيك  واقع در استان خراسان جنوبی  آداب، رسوم و فرهنگ خاص مردمانشه.

منطقه ماخونیک متشکل از 12 آبادیه که روستای ماخونیک بزرگترینش محسوب میشه. این روستا شامل ماخونیک، کفاز، چاپنسر، توتک، سفال‌بند، سولابست، لجونگ (سفلی و علیا)، کلاته بلوچ، دامدامه و میش نو، خارستو و جلارویه.

اهالی این روستاها از نظر مذهب، معیشت، شیوه زندگی و اوضاع اجتماعی وجه اشتراک زیادی با یکدیگه دارن اما غالب این روستاها اصل و نسب خود را از روستای ماخونیک می ‌دونن.

شهر لی لی پوت - روستای ماخوییک

درباره وجه تسمیه روستا چندین قول وجود داره، گفته شده که در گذشته‌ های بسیار دور عده‌ای از ماموران دولتی به این روستا اومدن و اهالی به گرمی از آنها استقبال نکردن و باهاشون برخورد سردی داشتن و اونا هم این اسمو برای روستا انتخاب کردن.

برخی هم میگن به دلیل وجود شکافی در کوه نزدیک روستا به آنجا ماده ماخونیک گفته می‌ شده که به مرور زمان به ماخونیک تغییر نام یافته.

در برخی اسناد قدیمی که تاریخ نگارش آنها به ۳۰۰ سال قبل میرسه، نام روستا مادخنیک ذکر شده که مرکب از دو جزء «ماد» و «خنیک» است. ماد در زبان پهلوی و پارسی باستان به ماه تبدیل شده که یکی از معانی آن شهر و مملکته و در مجموع به‌ نام شهر ماخونیکه. درباره این روستا هیچ سابقه تاریخی مکتوبی وجود نداره و فقط «کلنل چارلز ادوار دبیت» در کتاب سفرنامه خراسان و سیستان در دوره ناصرالدین شاه به توصیف منطقه ماخونیک پرداخته.

شهر لی لی پوت 1

در روستاي ماخونيك نه تنها نحوه زندگي كه محل سكونت نيز ساده و ابتداييه و خانه های روستاييان دارای شكل هندسی خاصی نيست و تمام امكانات زندگی دريك اتاق جا گرفته.

شهر لی لی پوت 2

آداب و رسوم ساكنان شهر لی لی پوت ها از نحوه قضاوت تا شيوه كشاورزی و از چگونگي تقسيم ارث تا بازی ها همگي از گذشته های دور جريان داشته و اغلب آنها دست نخورده باقي مونده.

روستاي ماخونيك پيش از اين به عنوان منطقه كوتوله ها مطرح شده بود چون اهالی کوتاه قد بوده و به زحمت قدشان از ۱.۴۰ تجاوز می کنه، قد متوسط مردم اين روستا مي تواند ناشي از ازدواج فاميلی و نوع تغذيشون باشه.

شهر لی لی پوت 3

بافت مسکونی روستا در دامنهٔ تپه و خانه‌ ها به طور فشرده‌ به‌ هم و در گودی زمین ساخته شدن، کف خانه حدود یک متر از سطح زمین پایین ‌تره و دارای یک درب کوتاه چوبیه. برای رفتن به داخل خونه باید دولا شد.

شهر لی لی پوت 4

مردم ماخونيك تا 50 سال پيش، چایی نمیخوردن، شكار نمي كردن، اصلاً گوشت هم نمي خوردن، هنوز سيگار نمي كشن. مردم ماخونيك اين قبيل كارها را گناه ميدونستن، ورود تلويزيون به اين روستا به معنای ورود شيطان بود و اهالي تا چند سال پيش به تلويزيون مي گفتن شيطان.

از شهر لی لی پوت ها تا مرز افغانستان در حدود نيم ساعت راهه و اهالي ماخونيك اصليت افغاني دارن كه در حدود سه چهار قرن پيش به اين ناحيه اومدن و اينجا را براي سكونت انتخاب كردن، ازدواج فاميلي ميان كوتاه قدها و نوع تغذيه باعث شده كه افراد روستاي ماخونيك كوتاه قد باشن ولي چند سالی ميشه با تغيير وضعيت تغذيه اهالي و مصرف قرص و قطره آهن، نسل جديد بهتر شدن.

شهر لی لی پو 5

بر طبق شواهد چنین بر می آید که ساکنان روستا در ابتدا دامدار و عشایر بودن و در دوره های بعد در منطقه ماخونیک و به ویژه در روستای ماخونیک سکونت کردن. وجود سنگ نگاره ای در نزدیکی قنات ماخونیک که نقش های چوپانی و بسیار قدیمی بر روی آن نقش بسته نیز گواهی بر قدمت سکونت در ماخونیکه.شهر لی لی پوت 5

از آثار تاریخی شهر لی لی پوت می توان به سنگ سیاه (سنگ نگاره) ماخونیک، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر، منزل سرگردونی، نادر مرده اشاره کرد

در حال حاضر گردشگران خارجی و داخلی زیادی از این روستا دیدن می‌کنن و این روستا از روستاهای هدف گردشگری خراسان جنوبی به شمار میره.

مسیر دسترسی

شهر لی لی پوت در 142 كيلومتري شهرستان بيرجند قرار داره.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ