تنگه واشی

0

تنگه واشی در نزدیکی شهر فیروزکوه در استان تهرانه که تو فصل تابستون به خاطر هوای خوب و مطبوعش بسیار مورد توجه قرار داره. برای دیدن از این آبشار نیاز که یک پیاده روی 3 کیلومتری تو دل کوه انجام بدین و به آبشار 15 متری برسین.

تنگه واشی 1

این محل دو تا تنگه داره که اولی واشی و دومی سا هستش. آخر تنگ دوم این آبشار 15 متری قرار داره. مسیر پیاده روی این تنگه ها 3 بخش داره: 1- تنگه اول تا اول دشت ساواشی (250 متر) 2- دشت ساواشی (1700 متر) 3- تنگهه دومی تا آبشار (800 متر).

توی تنگه واشی گیاه کمیاب باریچه وجود داره که به خاطر کمیابی این دارو چیدنش جرم حساب میشه.

تنگه واشی 2

نزدیکی آبشار رستوران و تفرجگاهی قرار داره. همچنین بازدید برای عموم رایگان و پارکینگ موجود به طور خصوصی اداره میشه که هزینه خواهد داشت. تورهای یک روزه زیادی تو روزه های تابستون برای این محل وجود داره. همچنین برای سفر به این محل حتما وسایل لازم برای پیاده روی در آب و خیشی رو داشته باشین.

تنگه واشی 4

این محل همچنین آثار تاریخی زیادی داره. یکی از سه تا کتیبه قاجارها تو این محل قرار داره. بقیه کتیبه ها تو چشمه علی شهر ری و کتیبه شکل شاه پشت تونل وانا توی جاده هراز قرار گرفته. هر سه تا کتیبه‌ با دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌. فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خودش رو تو شیراز گذرونده بوده، با دیدن نقش برجسته‌های این محل ها، سه نفر رو به اسم های حجارباشی، نقاش باشی و معمارباشی مسئول ساخت این سه تا کتبیه تو تهران میکنه.

تنگه واشی 5

کتیبه ای که تو تنگه واشی قرار داره دارای ابعاد شش در هفت متره که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه کنده شده. بزرگ‌ترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش هستش که در اطرافش میشه عباس میرزا، علی نقی میرزا و علی فلی میرزا پسرای فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش رو زمان شکار دید. این کتیبه حدوداً ۱۸۵ سال قدمت داره و به شکلی تو دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امانه اما  صنعت گردشگری بهش آسیب وارد کرده.

تنگه واشی 3

مسر دسترسی

مسیر دسترسی به تنگه واشی به شکل زیره:

تو کیلومتر ۲ جاده فیروزکوه-تهران، بعد ورود به یک جاده فرعی پیمودن ۱۰ کیلومتر روستای چیلیزجند و میبینین. این روستا تو حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف قرار داره. بعد عبور از این روستا و طی کردن ۴٫۵ کیلومتر تو جاده‌ ای که بین دشت و در کنار جوی‌های پر از آب هستش، محل پیاده روی تنگه ساوشی شروع میشه.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ