تخت سلیمان

0

تخت سلیمان به عنوان یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی ایران هستش و در 42 کیلومتری شمال شرقی تکاب در آذربایجان غربی قرار داره که برای دیدن مجموعه آثار تاریخی تخت سلیمان از طریق تهران می‌تونید مسیر جاده زنجان را ادامه داده و این بنا در 40 کیلومتری زنجان، سمت چپ جاده شهر سلطانیه قرار داره.

تخت سلیمان

اگه به سمت غرب نگاه کنید روستای احمد آباد سفلی با چشمه‌های آب گرم و زندان سلیمان دیده میشه ، زندان سلیمان نیز که تپه‌ای هستش که به ارتفاع یکصد متر از سطح زمین قرار داره و مخروطی شکل هستش و زمان ساسانیان محل قربانی یا نیایش موبدان زرتشتی بوده و البته بقایای بناهای دور مخروط زندان سلیمان، نشانگر اهمیت این محل مقدس هستش.

موبدان پس از نیایش در زندان سلیمان، حیوانی که در نظر گرفته شده برای قربانی را به جایگاه می‌بردند تا نذر آتشکده کنند، احتمالا” 2000 سال پیش مخروطی که امروز خالی از آب است و در دهانه تپه قرار داشته که پر از آب بوده و بقایای آب انبارهای اطراف مخروط بیانگر غیر قابل استفاده بودن آب این دهانه و دریاچه درون آن هستش و حتی این آب ها به دلیل زیاد بودن املاح حتی برای کشاورزی هم مناسب نبوده و فقط برای به راه انداختن آسیاب‌های آبی اطراف قابل استفاده بوده است.

تخت سلیمان دریاچه

اما به مرور زمان و بر اثر حجم رسوبات با فرو ریختن دهانه، چشمه‌های این دریاچه که در عمق 100 متری قرار داشته‌اند بسته شده و مخروط کم کم رو به خشکی رفته.

معبد آناهیتا در شمال شرقی دریاچه هم اهمیت داره، چون آناهیتا، الهه آب بوده و مورد احترام ایرانیان باستان بوده و برای وجود چنین معبدی باید دلیل خاصی وجود داشته باشه، بین دو قله در فصل بارش دریاچه‌ ای از آب برفهای ذوب شده دیده میشه و در پایین‌تر، چشمه‌ ای وجود داره که علت اصلی حضور معبد آناهیتاست.

این چشمه، آب آشامیدنی موبدان را تامین می‌کرده و نام کوه برگرفته از نام ملکه صبا، همسر حضرت سلیمان هستش، اما در شمال دریاچه تخت سلیمان، آتشکده آذرگشسب قرار داره که مهمترین اثر تاریخی این مجموعه هست و جلوی‌ اون، حیاط شمالی آتشکده و در شرق آن محل آتش مقدس است و در سمت شرق آتشکده تالار ستون داری وجود داره.

تخت سلیمان میراث جهانی

تخت سلیمان تکاب به عنوان یکی از مهم‌ترین و مشهورترین مراکز تاریخ تمدن ایران و جهان هستش و همچنین یکی از 4 اثر ملی ثبت شده کشور در فهرست آثار تاریخی جهان هستش.

این مجموعه فرهنگی تاریخی به مساحت 124 هزار مترمربع که در دوره های مختلف محل سکونت مادها، اشکانیان، ساسانیان و مغول‌ها بوده دراستان آذربایجان غربی قرارداره و به روایتی محل تولد زرتشت پیامبر بوده.

قلعه تاریخی تخت سلیمان از دوره ساسانیان باز مانده و با بخش‌های مختلفی مثل آتشکده آذر گشسب به عنوان یکی از مهمترین آتشکده های دوره ساسانی، آتشکده شاهی و جنگ آوران، ایوان خسرو، معبد آناهیتا، آتشگاه‌های کوچک و دروازه ها و دیوارهای مستحکمش از بناهای مهم تاریخی جهان به حساب میاد.

تخت سلیمان

تمام آثار آن درون یک حصار و دیوار بیضی شکل بنیان گرفته که دور تا دور آن دشتی وجود داره. حصار بیرونی از سنگ های لاشه ای به ابعاد مختلف به ضخامت 5 متر و ارتفاع 14 متر و محیط بیرونی 1200 متر بنا شده. لایه ی بیرونی حصار با سنگ های تراش داده شده نماسازی شده و دارای 38 برج دفاعی مخروطی شکل هستش.

بنای دیوار و حصار بیرونی متعلق به دوره ساسانی هست و در دوره ایلخانیان هم قسمت هایی که از بین رفته بوده مرمت شده ، دروازه جدید در مجاورت دروازه جنوبی عهد ساسانی احداث شده بوده.

تخت سلیمان غروب

داخل حصار بیضی شکل دو مربع مختلف المرکز هم محور به ساخته شده که توی مرکز مربع جنوبی دریاچه و در مرکز مربع شمالی آتشکده واقع شده و دور تا دور این مربع را یک حصار مستطیلی شکل به طول حدود 250 متر و عرض حدودی 150 متر ساخته شده و 60 برج گرد اون رو احاطه کرده.

در قسمت شمال غربی دریاچه و در زاویه مربع بزرگتر ، ایوان رفیع معروف به ایوان خسرو قرار داره که این ایوان از آجر قرمز و ملاط ساروج ساخته شده.

ایوان به دو اتاق یا حوض خانه هفت گوش راه داره که مربوط به دوره ایلخانان هست. در بیرون تخت سلیمان در بخش جنوب غربی یک جوی سنگی وجود داره که 300 متر طول و4 متر ارتفاع داره. اهالی محلی به این جوی سنگی اژدهای سنگی می گفتند.

تخت سلیمان بازسازی

تخت سلیمان در حمله امپراطور روم که در سال 624 میلادی اتفاق افتاد ویران شد . آبا قاخان برادر زاده هلاکو خان که به دین اسلام گرویده بود بر روی ویرانه های تخت سلیمان مسجدی احداث کرد که آن هم بعدها از بین رفت و تنها کاشی هایی با نقوش و خط برجسته از اون به جا مونده.

مجموعه باستانی تخت سلیمان قبل از اسلام به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان به شمار می‌رفت اما در سال 624 میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراطور رومیان به ایران تخریب شده.

تخت سلیمان نمای دور

به کارگیری سنگ‌های تراشدار و آجرهای بزرگ در ساخت این بنای تاریخی و واقع شدن دریاچه عجیب و همیشه جوشانی به عمق 112 متر در وسط این مجموعه جلوه زیبا و خاصی به این مکان تاریخی داده.

درجه حرارت آب این دریاچه در تابستان و زمستان تقریبا” یکسان هستش و حدود 21 درجه هستش  و همین موضوع ثابت می کند که آب اون از سفره‌ای زیر زمینی در عمق بسیار زیاد تامین میشه.

تخت سلیمان شب

چشمه تخت سلیمان هزاران سال پیش شروع به جوشیدن کرده و به تدریج بر اثر لعاب حاصل از ترکیبات موجود در آب، لبه بیرونی چشمه رسوب بسته و بالا اومده. این روند هزاران سال ادامه داشته و باعث شده آب چشمه گلدانی در پیرامون خود بسازه و به نحوی که  الان ارتفاع تپه حاصل از روند فوق و همچنین عمق دریاچه ناشی از جوشش آب چشمه به حدود 62 متر میرسه.

با توجه به اینکه ارتفاع رسوب دور دریاچه از دوره ساسانی تاکنون، یعنی در طول 1400 سال حدود 12 متر افزایش داشته، میشه گفت که به ارتفاع گلدان دریاچه تقریبا در هر سال کمی کمتر از 9 میلیمتر اضافه شده.

تخت سلیمان روز

مسیر دسترسی

تخت سلیمان به عنوان یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی ایران هستش و در 42 کیلومتری شمال شرقی تکاب در آذربایجان غربی قرار داره که برای دیدن مجموعه آثار تاریخی تخت سلیمان از طریق تهران می‌تونید مسیر جاده زنجان را ادامه داده و این بنا در 40 کیلومتری زنجان، سمت چپ جاده شهر سلطانیه قرار داره.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

من یک گردشگر ایرانی هستم و عاشق هیجان !!!

ارسال یک پاسخ