روزی در کوه ایوب و غار ایوب

2

زیبایی های ایران عزیز بر کسی پوشیده نیست. گاهی این زیبایی در غالب دشت و صحرا و گاهی در غالب کوه و جنگل و دریاس. ما امروز قصد داریم کوهی رو بهتون معرفی کنیم که به دلیل غاری که در اون قرار داره، شهرت پیدا کرده. مقصد امروز ما غار ایوب واقع در استان کرمانه.

%d8%ba%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d9%88%d8%a8
غار ایوب در 7 کیلومتری جنوب شهر دهج از توابع شهر بابک قرار داره که در کوهی با همین نام ینی کوه ایوب قرار داره. این غار از گدازه های آتشفشانی منشا گرفته که در گذشته محل سکونت بوده. همچنین در این غار آثار دوره ی اشکانی به چشم میخوره.

از بارزترین مشخصات غار ایوب، دهانه بسیار بزرگ اونه که حدود 60 متر طول و 80 متر ارتفاع داره و در بین غارهای ایران، بزرگترین دهانه رو داره. این غار در ارتفاع 3368 متری قرار داره و علت نامگذازی این غار و کوه به نام ایوب این بوده که بنا به گفته هایی، حضرت ایوب در این کوه مدتی زندگی میکردن و آثاری از رد پای ایشون بر صخره های غار به چشم میخوره.

%da%a9%d9%88%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%88%d8%a8-%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86
در پایین کوه صخره ای قرار داره که به بارانداز معروفه. علت این نامگذاری اینه که برای رسیدن به غار ایوب، از پایین کوه ایوب حدود 1 ساعت راه هست و ماشین و وسایل نقلیه فقط تا این صخره میتونن بیان و بقیه ی راه رو باید پیاده اومد. از طرفی کسانی که نمیتونن به هر علتی این مسافت رو طی کنن، در کنار این صخره اتراق می کنن.

%da%a9%d9%88%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%88%d8%a8
اگر شما قصد سفر و دیدن این غار زیبا رو دارین، بهترین زمان برای دیدن غار ایوب، اواخر فصل بهار و فصل تابستونه.

مسیر دسترسی به غار ایوب

دهج بین کرمان و یزد قرار داره و شما برای رسیدن به غار ایوب از دو مسیر میتونین برین. از یزد 254 کیلومتر راهه و شما با توجه به مسیر نقشه میتونین به این کوه برسین.

 


اگر قصد داشته باشین از کرمان به این کوه برین، میتونین مطابق با مسیر نشون داده شده در نقشه، به این کوه و غار برین و حدود 239 کیلومتر راه هست.

اگر این مطلب رو دوست داشتین با ستاره های روبه رو بهش امتیاز بدین !!!
روزی در کوه ایوب و غار ایوب
4 Based on 23 Review(s)
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

2 دیدگاه

  1. مطلب بسیار جالبی بود و تاحالا اسمش رو هم نشنیده بودم، ممنون و خسته نباشید

ارسال یک پاسخ